Yangi O‘zbekiston davlat san’at muzeyi: kelajak uchun madaniy timsol
O‘zbekiston madaniy uyg‘onishining markazida yangi Davlat san’at muzeyi - Markaziy Osiyoda san’at qanday saqlanishi, taqdim etilishi va boshdan kechirilishini qayta ko‘rib chiquvchi inqilobiy milliy loyiha turibdi. Toshkentning qoq markazida joylashgan ushbu istiqbolli muzey majmuasi mamlakatning ijodkorlik, ochiqlik va xalqaro madaniy almashinuvga bo‘lgan yangi intilishining ramzidir. Expo 2025 Osaka ko‘rgazmasida O‘zbekiston paviloni butun dunyoga ushbu me’moriy va kuratorlik yodgorligining ilhomlantiruvchi ko‘rinishini taqdim etadi.
Tarixiy Abulqosim madrasasi, "Istiqlol" san’at saroyi va Alisher Navoiy haykali o‘rtasidagi 40 ming 38 kvadrat metr maydonni egallagan muzey mashhur yapon me’mori Tadao Ando va Germaniyaning Atelier Brückner dizayn studiyasi tomonidan yaratilgan uchta asosiy shakl - doira, kvadrat va uchburchakning uyg‘unlashuvi sifatida loyihalashtirilgan. Ular birgalikda Sharq va G‘arb, minimalizm va monumentallik, o‘tmish va kelajak o‘rtasidagi me’moriy muloqotni shakllantiradi.
Bu shunchaki navbatdagi madaniyat muassasasi emas. Yangi Davlat san’at muzeyi viloyatdagi eng ilg‘or va ommabop muzeylardan biri bo‘lishi ko‘zda tutilgan. Bino quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
• Doimiy va vaqtinchalik ko‘rgazmalar uchun 8500 m2 dan ortiq maydon
• Tomdagi terrasa va jamoat yashil zonasi
• Ommaviy kutubxona, ma’ruza zali, kitob do‘koni va kafe
• Ta’lim xonalari, konservatsiya laboratoriyalari va ko‘p funksiyali auditoriya
Muzeyda quyidagilar joylashadi:
• Markaziy Osiyodagi eng yirik san’at to‘plamlaridan biri bo‘lib, 100 000 dan ortiq buyumga ega
• O‘zbekiston, keng Sharq (jumladan, Xitoy, Yaponiya, Hindiston) va Yevropa madaniyatini ifodalovchi asarlar.
• Ilgari ko‘rilmagan durdonalar, chunki yangi bino muzey kolleksiyasidagi minglab san’at asarlarini nihoyat namoyish etish imkonini beradi.
Yangi tuzilma uzoq vaqtdan beri mavjud bo‘lgan cheklovni ham hal qiladi: shu paytgacha muzey kolleksiyasining atigi 2 foizini bir vaqtning o‘zida ko‘rsatish mumkin edi. Yangi binoda keng ko‘lamli ko‘rgazmalar ham, aylanma ko‘rgazmalar ham o‘z o‘rnini topadi, bu esa jamoatchilikka O‘zbekiston badiiy merosining butun kengligi bilan tanishish imkonini beradi.
Zamonaviy dizaynni madaniy meros bilan uyg‘unlashtirgan yangi Davlat san’at muzeyi O‘zbekistonning san’atga bo‘lgan sadoqatining kuchli ramzi hisoblanadi. Expo 2025 Osaka ko‘rgazmasida namoyish etilganidek, loyiha nafaqat milliy g‘urur, balki global muloqot uchun bilim, innovatsiya va o‘ziga xoslikni birlashtirish bo‘yicha mamlakatning kengroq qarashlarini aks ettiradi.

The New State Museum of Arts of Uzbekistan: A Cultural Icon for the Future
At the heart of Uzbekistan’s cultural renaissance stands the new State Museum of Arts — a transformative national project reimagining how art is preserved, presented, and experienced in Central Asia. Positioned in the very center of Tashkent, this visionary museum complex symbolizes the country’s renewed dedication to creativity, openness, and international cultural exchange. At Expo 2025 Osaka, the Uzbekistan Pavilion offers the world an inspiring preview of this architectural and curatorial landmark.
Occupying 40,038 square meters between the historic Abulkasym Madrasa, Istiqlol Art Palace, and the monument to Alisher Navoi, the museum is designed as a fusion of three primary forms — a circle, a square and a triangle — brought to life by the renowned Japanese architect Tadao Ando and German design studio Atelier Brückner. Together, they form an architectural dialogue between East and West, minimalism and monumentality, past and future.
This isn’t just another cultural institution. The new State Museum of Arts is conceived as one of the region’s most advanced and accessible museums. The building will include:
• Over 8,500 m² of space for permanent and temporary exhibitions
• A rooftop terrace and public green zone
• A public library, lecture hall, bookstore, and café
• Education rooms, conservation laboratories, and a multifunctional auditorium
The museum will house:
• One of the largest art collections in Central Asia, with over 100,000 items
• Works representing the cultures of Uzbekistan, the wider East (including China, Japan, India), and Europe
• Previously unseen masterpieces, as the new building will allow for thousands of artworks from the museum’s collection to finally go on display
The new structure will also resolve a long-standing limitation: until now, only about 2% of the museum collection could be shown at once. In the new building, both large-scale and rotating exhibitions will find their rightful place, allowing the public to engage with the full breadth of Uzbekistan’s artistic legacy.
By uniting contemporary design with cultural heritage, the new State Museum of Arts stands as a powerful symbol of Uzbekistan’s commitment to the arts. As showcased at Expo 2025 Osaka, the project reflects the country’s broader vision of integrating knowledge, innovation, and identity — not only for national pride, but for global dialogue.